Haber Açısı
Anasayfa | Künye | İletişim | Haber Açısı Ana Sayfan Yap Açılış Sayfası Yap | Haber Açısı sık kullanılanlara ekle Sık Kullanılanlara Ekle | Haber Açısı RSSRSS 06 Mayıs 2016, Cuma
Loading
SİYASİ ANALİZ - Prof. Dr. Selçuk DUMAN
VE BAYRAK ŞİİRİ YASAKLANDI
24 Haziran 2012                5518 kez okundu.             Yazar E-posta:
Facebook Paylas
“ Doç. Dr. Selçuk DUMAN Yazdı... „

Milli Eğitim Bakanlığı yayımlarına, Arif Nihat Asya tarafından 1940 yılında yazılan  “Bayrak Şiiri”nin konulması yasaklandı.

Gerekçe; bayrak şiirinde şiddet ve hayvan düşmanlığının yer alması.

İşin doğrusu bize göre bayrak şiirinin yasaklanmasının nedeni, zihniyet meselesidir. Yani bizde sözde İslamcı anlayışa sahip olanlar, milli meselelere hep mesafeli durmuşlardır.

Söz konusu Türk ve Türk’e dair ne varsa günah sayılmış, eleştirilmiş hatta aşağılanmıştır. Bunun nedeni İslamiyet’in Arap ve Fars kültürü ekseninde algılanması ve o kültürlere ters olan her şeyin reddedilmesidir.

Arap milliyetçilerinin kitapları kutsal kitap gibi okunmuş fakat içerisinde Türk geçen kitaplara dahi tahammül edilememiştir.

Bu durum öyle bir hale gelmiştir ki Avrupa’da yaşayan Türklere etnik kökeni sorulduğu zaman, yaklaşık %55’i Müslüman kimliğini ifade etmiştir.

Türkiye’deki siyasal yapılanmaların bugün radikal bir cepheye kaymasının ana nedeni de budur.

O yüzden seçimler döneminde,  ne plan, ne proje ve nede programlar konuşulur. Varsa yoksa dini argümanların sıklıkla tekrar edilmesi gerçekleşir. Bunu en iyi yapan partiler de iktidar olurlar.

Hal böyle olunca da, bütün partiler bu konuda birbirleri ile yarışa girerler. Sonuçta kaybeden Türk kültürü ve Türk milli kimliği olur.

Böylece de Türkiye’de ülkenin yönetiminde, Türklerin yer alması mümkün olmaktan çıkar. Gayri kimlikler kolaylıkla kendilerini kabul ettirirler.

Yüce Atatürk’ün “Milli Tarih”, “Milli Kültür” ve “Milli Kimlik” oluştururken Türkçe ibadeti ön plana çıkarmasının nedeni, işte tam da budur.

Türk Milleti’nin her ferdi şunu çok iyi bilmelidir ki, Türkçe ibadet ve İslamiyet’in Türkçe algılanması dine zarar vermeyeceği gibi tam tersine dinin kullanılmasını engelleyecektir. Zaten şunu hepimiz biliriz ki Türkiye de hiç kimsenin dinle bir sorunu yoktur. Olamazda.

Burada bütün mesele; Emevi ve Abbasi dönemi Arap ırkçılığı ekseninden kaynaklanan ve Selçuklu dönemi Fars etkisinden kaynaklanan gayri milli unsurlardan kurtulmak gerekmektedir.

Yoksa halimiz harap. Gördüğünüz gibi bayrak şiiri gibi bayraklaşan bir şiirin yasaklanması hem de Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılabilmektedir.  Şimdi sizlere o muhteşem Bayrak şiirini bir kez daha hatırlatmak istiyorum.

 

 

BAYRAK

EY, MAVİ GÖKLERİN BEYAZ VE KIZIL SÜSÜ,

KIZ KARDEŞİMİN GELİNLİĞİ, ŞEHİDİMİN SON ÖRTÜSÜ!

IŞIK IŞIK GALGA DALGA BAYRAĞIM,

SENİN DESTANINI OKUDUM, SENİN DESTANINI YAZACAĞIM.

 

SANA BENİM GÖZÜMLE BAKMAYANIN

MEZARINI KAZACAĞIM.

SENİ SELAMLAMADAN UÇAN KUŞUN

YUVASINI BOZACAĞIM.

 

DALGALANDIĞIN YERDE NE KORKU, NE KEDER…

GÖLGENDE BANA DA BANA DA YER VER!

SABAH OLMASIN, GÜNLER DOĞMASIN NE ÇIKAR.

YURDA AYYILDIZIN IŞIĞI YETER.

 

SAVAŞ BİZİ KARLI DAĞLARA GÖTÜRDÜĞÜ GÜN,

KIZILLIĞINLA ISINDIK.

DAĞLARDAN ÇÖLLERE DÜŞÜRDÜĞÜ GÜN,

GÖLGENE SIĞINDIK.

 

EY, ŞİMDİ SÜZGÜN, RÜZGARLAR DA DALGALAN;

BARIŞIN GÜVERCİNİ, SAVAŞIN KARTALI…

YÜKSEK YERLERDE AÇAN ÇİÇEĞİM;

SENİN ALTINDA DOĞDUM,

SENİN GÖLGENDE ÖLECEĞİM.

 

TARİHİM, ŞEREFİM, ŞİİRİM, HERŞEYİM;

YERYÜZÜN DE YER BEĞEN!

NEREYE DİKİLMEK İSTERSEN!

SÖYLE, SENİ ORAYA DİKEYİM!

Ruhun Şad olsun Arif Nihat Asya

                                                    HABER AÇISI

Bu sitede yer alan bilgiler Haber Açısı adresi kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Tüm hakları Telif Hakları Yasası'nca korunmaktadır. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
FaceBook'tan Yorumla
Copyright © 2016 Haber Açısı Ulusal Haber, Köşe Yazısı, Analiz, Fotoğraf ve Video Portalı. Tüm hakları saklıdır.